Експерти Черкаського НДЕКЦ встановлюють імена загиблих воїнів
20.07.2017 року до Черкаського НДЕКЦ МВС України звернувся голова Рогівської сільської ради Маньківського району Черкаської області з проханням про допомогу у пошуку загиблих 30 липня 1941 року біля цього села, встановленні їх імен, відшуканні архівних документів.
Звернення до Черкаського НДЕКЦ обумовлене тим, що адміністрації села Роги відомо про позитивний досвід Центру у дослідження солдатських медальйонів та інших документів часів Другої світової війни, а директор Центру Аксьонов В.В. та провідний фахівець з організації наукової роботи Сидоренко Л.О. являються членами «Благодійної організації «Пошуковий загін «Зелена брама».
Згідно існуючих документів, 30.07.1941 біля с. Роги Маньківського району Черкаської області відбувся бій, в якому загинуло близько 200 прикордонників 92 Перемишльського прикордонного загону. До сьогодні відомі прізвища лише 30 похованих, 170 залишилося невідомими. Про це вказано в паспорті на пам’ятник (а також у двох інших знайдених списках), встановлений в 1949 році, в якому наводиться наступна інформація про бій:
Відгукнувшись на прохання, працівниками НДЕКЦ у вихідні дні проведено дві польові пошукові експедиції та здійснено ряд інших заходів, які дали певні результати.
В роковини бою, 30.07.2017 членами загону покладені квіти на могилу загиблих прикордонників.
Під час розкопок, на дні неглибокого окопу, було знайдено металеву частину самозарядної гвинтівки Токарєва (СВТ) без затвора.
Як виявилося, ця гільза від 7,92 мм патрона до німецької гвинтівки Маузера.
Наявність німецької гільзи може бути свідченням того, що німецькі солдати добивали поранених бійців, а відсутність затвора гвинтівки підтверджує неофіційну інформацію про те, що вони не збирали нашу зброю з поля бою, а забирали та викидали лише затвори.
В іншому окопі, на глибині близько 1 м, поряд з великою кількістю артилерійських снарядів було виявлено останки бійця. У нього виявлено солдатський медальйон.
На жаль, роки суттєво вплинули на цілісність паперу та барвник рукописних записів. Фрагменти цих записів дозволили висунути припущення про те, що в графах було написано: «Отчество» - «В(Н,К)а(и)…» «Военное звание» - «Красн(оармеец)»; «Область» - «Ворон(ежская)»; «Район» - «Ворон(ежский)».
Такий вид бланку паперової вкладки видавався не прикордонникам, а бійцям Червоної армії
Залишків форми біля останків не було, знайшлися лише нарукавні шеврони молодшого лейтенанта
При ретельному огляді, на більшому шевроні (справа на фото) виявлені дрібні засохлі частки бурого кольору, схожі на кров, що і було підтверджено подальшим імунологічним дослідженням, проведеним в Черкаському НДЕКЦ МВС України. На жаль, встановити групу крові не вдалося. До речі, як видно із паперових бланків, там є графа «Группа крови по Янскому».
Розбіжність по тому, що в медальйоні звання вказано як «Красноармеец», а нарукавні шеврони молодшого лейтенанта може бути пояснена тим, що загиблий червоноармієць був вкритий шинеллю молодшого лейтенанта
При розкопках також виявлені і більш страшніші знахідки – близько 200 снарядів та гранат, які були передані працівникам МНС для подальшого знищення.
Голова Рогівської сільської ради Валерій Іваюк (зліва) та німецький фермер Йоханн Венцель (справа), на полях якого при розкопках виявлено близько 200 боєприпасів часів Другої світової війни |
Голова «Благодійної організації «Пошуковий загін «Зелена брама» Анатолій Фартушний (за військовою спеціальністю сапер) |
Тривала робота з архівними документами та базами даних дала можливість Леоніду Сидоренку здобути багато цінної інформації.
Так, було встановлено, що:
Всього в бою приймали участь близько 600 прикордонників:
1. Згадані в паспорті на пам’ятник прикордонники «Любашов» та «Коньков» виявилися, відповідно:
- Любашовим Валентином Олексійовичем, червоноармійцем, поваром 18 прикордонної застави 5 комендатури 92 прикордонного загону;
- Коньковим Василем Олексійовичем, червоноармійцем, кулеметником 18 прикордонної застави 5 комендатури 92 прикордонного загону.
2. При написанні в трьох існуючих списках деяких прізвищ загиблих 30-ти прикордонників, виявлені помилки:
- «Балаев Иван (Сергеевич-Семенович-Степанович)», правильно «Семенович»;
- «Карло-Карлов» - правильно «Карло»;
- «Овсянников Виктор (Александрович-Васильевич)», правильно «Александрович»;
- «Слатснов-Сластнов», правильно «Сластнов»;
- «Андреевич-Андрианович», правильно «Андрианович».
3. Крім 30 відомих прізвищ прикордонників, вказаних на меморіальній дошці біля пам’ятника, за архівними даними на цей час встановлено 246 нових прізвищ бійців, які за архівними даними загинули 30.07.1941 біля с. Роги Маньківського р-ну.
4. Серед загиблих маються окремі прикордонники 93 Ліськовського та 94 Сколевського прикордонних загонів.
5. Встановлено імена трьох прикордонників, які вважалися загиблими, в той час як у знайдених документах зазначається, що ці прикордонники попали в полон і в подальшому були звільнені.
6. Червоноармієць, кулеметник 2-ої резервної прикордонної застави 93 прикордонного загону «будучи тяжело ранен (оторвало ноги), покончил жизнь самоубийством».
7. Більше 90% особового складу 5 комендатури, які прикривали відхід загону – загинули.
8. Як згадували місцеві жителі, очевидці тих подій, «бурякове поле було зеленим від кашкетів прикордонників».
За матеріалами проведених історико-біографічних досліджень підготовлено макет книги, яка буде містити узагальнений список загиблих та фотографії документів, які підтверджують загибель прикордонників 30.07.1941 р.
За матеріалами досліджень розшукані родичі кількох загиблих прикордонників, які проживають в Україні.