Імена полеглих воїнів встановлюють міліцейські експерти

Уже не один рік поспіль працівники експертних підрозділів міліції, окрім виконання функцій з проведення широкого спектру експертиз і досліджень, участі у слідчих діях тощо, надають активну допомогу громадським організаціям, які займаються пошуком загиблих під час Великої Вітчизняної війни воїнів Червоної Армії та з’ясуванням їхніх імен.

Влітку минулого року під час пошукових робіт у сумнозвісному урочищі «Зелена Брама», що на Кіровоградщині, де в липні-серпні 1941 р. вели жорстокі бої з гітлерівськими загарбниками війська 6-ї та 12-ї армій Південно-Західного фронту, активісти пошукового загону виявили останки військовослужбовця, серед речей якого знайшли ебонітову капсулу - «медальйон смерті». Знахідку направили для подальших досліджень до обласного Науково-дослідного експертно-криміналістичного центру.
Імена полеглих воїнів встановлюють міліцейські експерти
Імена полеглих воїнів встановлюють міліцейські експерти
Імена полеглих воїнів встановлюють міліцейські експерти
Досліджувати медальйон доручили досвідченому фахівцеві НДЕКЦ Леоніду Онисимовичу Сидоренку. Спочатку експерт переконався в наявності паперової вкладки в капсулі, зробивши поперечні надпилення в її донній частині, - як з’ясувалося, вкладка була придатною для проведення подальшого дослідження, а головне - папірець не прилип до стінок капсули, а отже, його б не пошкодили в разі відкручування кришки. Після цього медальйон відкрили і з нього вилучили вкладку, яка збереглась у досить задовільному стані. Папір виявився трохи вологим, тому, щоб його розгорнути, експерту не довелося застосовувати методи з відповідної обробки для зволожування та надання аркушеві певної еластичності.

Текст, написаний на вкладці від руки простим олівцем, з плином часу утратив чіткість, проте це не завадило Леонідові Онисимовичу встановити його зміст: «Фидосеев Алексей Иванович; шофер; 1914 г.; рус.; уроженец с. Мордвиновка Мелитопольского района Запорожской области...». Крім того, у вкладці були вказані прізвище та адреса матері солдата.

Отже, встановлено долю ще одного з невідомих воїнів Великої Вітчизняної, а його ім’я повернено з небуття...

Варто зазначити, що кропітка й надзвичайно трудомістка робота з відновлення змісту солдатських медальйонів дає експертам змогу не лише підвищувати свій професійний рівень, застосовуючи спеціальні знання й навички, а й зробити бодай невеликий внесок у вивчення трагічних сторінок вітчизняної історії. Більше того - експерти долучаються до пошукової роботи з використанням архівних джерел. Зокрема, результати експертного дослідження були доповнені інформацією з «ОБД Мемориал» - Узагальненого комп’ютерного банку даних про захисників Вітчизни, які загинули чи пропали безвісти в роки Великої Вітчизняної війни, а також у післявоєнний період, створеного Міністерством оборони Російської Федерації. Виявлена тут інформація про зниклого безвісти червоноармійця Олексія Фідосеєва дала змогу продовжити розшук родичів загиблого воїна.

Імена полеглих воїнів встановлюють міліцейські експерти
Цікаво, що це не єдиний за минулий рік випадок, коли Леонід Сидоренко результативно дослідив солдатський медальйон. Перший випадок був значно складніший, аніж описаний вище - щоб відновити зміст рукописних написів, які були в украй незадовільному стані, експерту довелося застосувати весь арсенал спеціальних знань і можливостей наявних програмно-технічних засобів. Потужні людські й технічні зусилля дали позитивні результати - встановлено, що ім’я загиблого червоноармійця - Григорій Артемович Сардаров, він 1919 року народження, є уродженцем міста Баку Азербайджанської РСР.

До речі, опанування та використання можливостей бази даних «ОБД Мемориал» допомогли деяким працівникам експертного підрозділу відшукати інформацію про своїх рідних, які загинули в роки війни, бо ж вони раніше нічого про них не знали.
Іменем закону
№№ 18-19 (5924 - 5925)
imzak.org.ua
2014.05.30
Знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter