Експерти-вибухотехніки застерігають: "Вибухівка - це не іграшка!"

Вибухотехнічна служба Науково-дослідного експертно-криміналістичного центру при УМВС України у Черкаській області працює за трьома напрямами: пошук та знешкодження вибухових пристроїв і речовин, їх дослідження та пожежно-технічна експертиза. Боєприпаси і вибухові пристрої вивчаються на предмет, чи вони насправді є такими, визначаються їхні механізм та конструкція (за уламками, корпусами, оболонками, дротами), після чого вони моделюються (яким за потужністю був заряд, яка вибухова речовина застосовувавсь, який вигляд мав пристрій). Пожежно-технічна експертиза визначає, з якої причини сталася пожежа: через підпал чи самозаймання. До обов’язків вибухотехніків входить перевірка доріг та місць, де планується проїзд чи перебування високопосадових осіб.
Вибухотехнічна служба це чи не наймобільніший підрозділ міліції, який забезпечений практично всіма технічними засобами роботи, а також автотранспортом. На озброєнні вибухотехнічного підрозділу є вибухозахисний костюм EOD-7В та телескопічний маніпулятор ТМ600 канадського виробництва. Дане спорядження в комплексі захищає життя та здоров’я вибухотехніка від вибуху гранати Ф-1.

Робота з розкриття кримінального правопорушення, пов’язаного із вибуховими пристроями та речовинами, досить складна та кропітка, адже трапляються випадки, коли на місці події нерідко немає ніяких свідків, відбитків пальців, речових доказів, за винятком хіба-що дрібних уламків вибухового пристрою і нанограмів самої вибухової речовини. Однак навіть дослідивши залишки вибухового пристрою, вибухотехніки можуть точно встановити, яка саме вибухівка застосовувалася, чи мав злочинець досвід роботи з вибухівками, радіоелектронікою тощо. Це відіграє важливу роль при розкритті злочинів, адже нерідко висновок експерта-вибухотехніка наштовхує слідство на опрацювання певних версій, пов’язаних з подією.

У вибухотехніків кожна хвилина на вагу золота – від оперативності їхнього прибуття на місце пригоди може залежати чиєсь життя, навіть після того, як вибух уже стався. Прибувши на місце події, вибухотехніки насамперед оглядають місце вибуху на предмет вторинних вибухових пристроїв, адже іноді злочинці використовують «пекельні машини», що розділяються на декілька таких пристроїв, які спрацьовують дещо пізніше. Не меншу небезпеку становлять рештки вибухівки, що не встигли здетонувати під час вибуху. Вибуховою хвилею їх може розкидати на десятки метрів, а здетонувати вони можуть від випадкової іскри або незначного тертя.

Вибухові пристрої та вибухівка є дуже небезпечними і ніяким чином не можуть бути «іграшкою» для дорослих, а тим паче для дітей. Проте трапляються випадки, коли школярі намагаються самостійно виготовити серйозну вибухівку, але через необережність поводження з вибуховими речовинами часто стають жертвами своїх же експериментів.

Шановні громадяни, ні в якому разі не намагайтеся самостійно виготовити вибуховий пристрій, а у разі його виявлення викликайте вибухотехнічну службу та рятувальників, адже від правильності поводження з вибуховими речовинами може залежати Ваше життя та здоров'я.
2013.06.06
Знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter