Дактилоскопічна ідентифікація від минулого до сьогодення

Про роботу фахівців за напрямком дактилоскопічних досліджень розповідає начальник НДЕКЦ при УМВС України в Черкаській області полковник міліції Олександр Володимирович Карандась.
Дактилоскопічна ідентифікація від минулого до сьогодення

Як відомо з детективних кінострічок, насамперед на місці злочину експерти шукають сліди рук. Однак, як знайти саме сліди злочинця на місці події, в скупченні великої кількості речей чи предметів - ось верх майстерності фахівців, які на спеціальному форменому одязі носять нашивку «ЕКСПЕРТ».

- Олександре Володимировичу, де і як відповідні фахівці виявляють сліди рук на різноманітних об’єктах?

- Для цієї роботи створені та постійно працюють спеціальні дактилоскопічні лабораторії, розміщені в експертних підрозділах при міськрайвідділах області. Там, серед всіляких реактивів та сполук проводиться виявлення слідів на папері та поліетилені, металевих та полімерних предметах, виявляються як «свіжі» сліди, залишені впродовж 1-3 діб, так і «давні», залишені більше 1 року.

- Скажіть, будь ласка, а чи можуть відбитки пальців рук бути ідентичними у декількох осіб?

В кожної людини вони індивідуальні та неповторні - двох людей з однаковими папілярними узорами на руках в світі не існує. При народженні на шкірі людини з’являються унікальні узори, змінити які будь-якими методами неможливо. Навіть, якщо злочинець умисно намагатиметься знищити шкіру на руках - вона з часом відновиться. Саме ці властивості дозволяють криміналістам по слідах рук ідентифікувати особу. Досліджуючи виявлений слід, експерт може надати безліч інформації - вік, зріст, вагу, стать, фізичні вади та професійні навички особи, яка його залишила.

- Яким чином встановлюється співпадання відбитків пальців рук?

Сьогодні ж, на озброєнні експертів повноцінно функціонує автоматична ідентифікаційна дактилоскопічна система (АДІС), яка аналізує ознаки в закодованих слідах, перевіряє їх по десятках тисяч відбитків, внесених до масиву та видає список найбільш схожих відбитків, які потім перевіряються оператором власноруч. Співпадання слідів вилучених з різних місць скоєння злочинів вказує на те, що декілька різних злочинів, можливо навіть і в різних куточках країни, скоєні однією особою.

- А як часто сліди пальців рук, залишених злочинцем на місці скоєння злочину і вилучених експертами, допомагають знайти зловмисника?

По цьому питанню працівникам експертних підрозділів Черкаської області є чим пишатися. Лише за минулий рік, було встановлено більш як триста співпадань за слідами, вилученими з місць скоєння різноманітних крадіжок, розбійних нападів і навіть вбивств, оскільки раніше відбитки пальців рук були закодовані в систему. На їхньому рахунку встановлення злочинців по таких резонансних злочинах, як анонімне повідомлення про замінування будівлі обласного управління МВС, вбивство з подальшим розчленуванням трупа в місті Черкаси, вбивство в місті Шпола (причому злочинець в подальшому зізнався ще в скоєнні декількох подібних вбивств) та багато інших злочинів. Слід вказати й на десятки встановлених експертами осіб невпізнаних трупів та безвісно зниклих осіб.

- Чи є якісь особливості в роботі цієї системи?

Звичайно, адже завдяки «АДІС» не тільки аналізуються сліди рук, вилучені з місць пригод. Щоденний потік дактилокарт, який вноситься в базу, теж проходить через певний «фільтр», і коли злочинець, що затримується працівниками міліції, називається видуманими ім’ям та прізвищем з надією на те, що минулі «подвиги» правоохоронцям не стануть відомі, дактилоскопічна система такі махінації встановлює впродовж години.

Проходять століття, а дактилоскопія не тільки допомагає в розкритті злочинів, а й постійно технічно вдосконалюючись, стає надійним помічником слідчих та оперативних працівників у розкритті та розслідуванні злочинів.
2013.04.15
Знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter