Як не стати жертвою шахраїв

Проблема скоєння шахрайств завжди була і залишається актуальною через те, що даний злочин має свої специфічні ознаки, зокрема те, що потерпіла особа у переважній більшості власноруч передає злочинцю своє майно або цінності під впливом певних чинників, які створює шахрай. Повністю попередити та викрити у всіх скоєних злочинах шахраїв неможливо, через різні об’єктивні та суб’єктивні причини, але звести зусилля до залишку мінімального вчинення даного виду злочину можливо.
Типовий приклад шахрайства: в серпні цього року у смт. Лисянка спритна шахрайка, видаючи себе за працівника пенсійного фонду, умисно, з метою власної наживи, зловживаючи довірою громадянки К. виманила у останньої 3000 грн. Зловмисниця розповіла довірливій жінці казку про те, що пенсійний фонд, нібито надав громадянці автомобіль «Таврія», але для отримання цього авто їй потрібно було заплатити лише… 3 тисячі гривень.
Як не стати жертвою шахраїв
Слід зазначити, що найбільша кількість шахрайств вчиняється саме в обласному центрі, де злочинці мають широкий простір і можливості для скоєння даного виду злочинів. Згідно аналізу кримінальних справ, порушених за фактами шахрайств, переважна більшість злочинів вказаної категорії вчиняється в денний час доби, а об’єктами злочинних посягань нерідко стають особи похилого віку, неповнолітні та морально нестійкі особи, яких легше за все запевнити в певних думках, схилити до яких-небудь дій, які сприятимуть досягненню злочинної мети шахраїв.
Навряд можливо надати вичерпний перелік всіх способів шахрайства. Ці способи такі ж різні, як сама винахідливість зловмисників.
Як не стати жертвою шахраїв
Але є такі способи скоєння шахрайств, які зустрічаються доволі часто. Це:
- заволодіння особистим майном громадян під приводом гадання та зняття порчі, або перепеленання дитини, під приводом – попити води та під іншим приводом;
- заволодіння телефоном під приводом подзвонити. В теперішній час цей вид шахрайства став дуже поширеним;
- заволодіння майном громадян шляхом махінацій при розміні крупних грошових купюр або продажу (покупці) предметів, речей;
- також шахрайство, яке вчиняється особами, що начебто перебувають при виконанні ними посадових обов’язків. Відомо багато випадків, коли шахраї представляються співробітниками правоохоронних органів, співробітниками організацій, які займаються сферою обслуговування населення (співробітники соціального забезпечення, РЕС, ЖКО). Під приводом проведення лотереї або виграшу в лотерею;
- заволодіння майном громадян шляхом махінацій, пов’язаних з підкиданням і «знахідкою» грошової ляльки (предмета, що зовні схожий на пачку грошей);
- під приводом збирання коштів на товар за дуже низькими цінами. В таких випадках шахраї намагаються «втертися» в довіру громадян та переконати їх в легкій «наживі» або економії грошей при придбанні речей.

Шановні громадяни! Якщо ви бачите підозрілих людей, які ходять по вулицям або зайшли до ваших сусідів, зверніть увагу на автотранспорт, на якому рухаються дані особи, запишіть державний номерний знак, марку автомобіля, кількість осіб, які пересуваються на даному транспорті, їхні прикмети, одяг, і негайно повідомте цю інформацію до чергової частини за номером «102».

Пам’ятайте, лише спільними зусиллями, вигравши час, легше затримати і покарати злочинців.
2013.01.21
Знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter