Актуальність судово-мистецтвознавчої експертизи
Процеси, які відбуваються в Україні, зумовили світовий інтерес до культури нашої країни. Останнім часом спостерігається значний відтік за межі України великої кількості художніх та історичних цінностей. Злочинність не залишає без уваги предмети культури та старовини. За останнє десятиліття вчинено більше трьох тисяч злочинів, пов’язаних із викраденням антикваріату та творів мистецтва. Найбільше злочинців цікавлять предмети образотворчого мистецтва та релігійного культу. До Каталогу викрадених культурних цінностей з державних музеїв та приватних помешкань за останнє десятиріччя потрапили більше 1 000 предметів.
Тому виникає необхідність у проведенні мистецтвознавчої експертизи. Значення такої експертизи в процесі доказування у кримінальному провадженні важко переоцінити. Найчастіше за допомогою неї вдається розкрити кримінальне правопорушення, викрити злочинця, встановити об’єктивну істину.
Під час проведення судово-мистецтвознавчої експертизи досліджуються твори образотворчого та декоративно-ужиткового мистецтва, нумізматики, антикваріату із встановленням їх культурної, художньої або історичної цінності. Спектр дослідження є дуже широким (живопис, графіка, скульптура, твори декоративно-ужиткового мистецтва тощо). Крім того, мистецтвознавча експертиза досліджує об’єкти у сфері суспільної моралі.
Така експертиза проводиться експертом за зверненням сторони кримінального провадження або за дорученням слідчого судді чи суду, якщо для з’ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання.
Також, кожен може звернутися за допомогою експерта-мистецтвознавця для вирішення питань, які стосуються встановлення вартості, атрибуції (авторства), оригінальності, наявності підробок художніх творів, предметів антикваріату чи колекціонування. Необхідно тільки написати заяву до Експертної установи.
Основними питаннями, що вирішує судово-мистецтвознавча експертиза є:
- проведення атрибуції твору (установлення автора твору, періоду створення роботи, приналежність до певної школи);
- визначення художнього рівня, історичного значення, культурної цінності та стану твору;
- встановлення автентичності об’єкта, визначення якісних змін, що відбулися з об’єктом у процесі його використання: встановлення факту реставраційних втручань, довільних вилучень (втрат), доповнень, інших переробок, яких зазнав об’єкт;
- визначення вартості твору;
- визначення факту відповідності продукції вимогам законодавства про захист суспільної моралі.
Так, нещодавно, за допомогою фахівця було встановлено, що залишки кісток та череп, які знайдено під час розкопок у м. Каневі, належать заможній жінці, яка проживала за часів Київської Русі періоду X−XI століття. Встановити цей факт вдалося за допомогою мистецтвознавчого дослідження художніх виробів, а саме прикрас (скроневі кільця, намисто), що збереглися у похованні. За своїми ознаками прикраси відносяться до історичного побутування людей часів Київської Русі періоду X−XI століття, мають історичну та культурну цінність.
У нашій області охочим провести певні дослідження необхідно звернутися до Черкаського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України за адресою: м. Черкаси, вул. Пастерівська, 104, тел.: (0472) 39-34-01.