На семінарі в Черкасах фахівці обговорили актуальні питання судової балістичної експертизи
20–21 квітня 2017 року місто Черкаси гостинно приймало учасників науково-практичного семінару «Актуальні питання судової балістичної експертизи», організованого за ініціативи керівництва Експертної служби МВС України та Черкаського НДЕКЦ МВС України.
Участь у заході взяли працівники Експертної служби та представник Донецького юридичного інституту – доцент кафедри кримінально-правових дисциплін та судових експертиз Микола Коміссаров.
Заступник директора ДНДЕКЦ Віктор Чухрій у вступному слові наголосив на актуальності теми семінару, зазначивши, що бойові дії на сході нашої країни призвели до збільшення нелегального потоку зброї та боєприпасів. Відтак боротьба з незаконним обігом зброї посідає важливе місце в діяльності із запобігання злочинам. Він зазначив важливу роль працівників Експертної служби МВС у державній системі протидії незаконному обігу зброї та розкритті кримінальних правопорушень, учинених з її використанням.
Директор Черкаського НДЕКЦ Василь Аксьонов акцентував увагу на практичній значущості організованого заходу з метою обміну практичним досвідом та пошуку шляхів вирішення проблемних питань під час дискусій.
Доповіді учасників семінару було розділено на тематичні блоки: ведення балістичних обліків, безпосередньо дослідження зброї та боєприпасів.
Доповідачі зупинилися на проблемних питаннях, що виникають під час проведення експертиз, пов’язаних із встановленням обставин пострілу, та під час здійснення експериментального відстрілу зареєстрованої зброї.
Жвава дискусія точилася навколо дослідження різних видів зброї та боєприпасів до неї, зокрема переробленої вогнепальної зброї. Учасники семінару дізналися про особливості дослідження вогнепальної зброї, переробленої з макетів масогабаритних, а також ділилися власним досвідом визначення факту переробки мисливських нарізних карабінів, виготовлених на базі військових зразків автоматів Калашникова.
У доповідях було порушено проблемні питання проведення та призначення комплексної медико-балістичної експертизи, інформаційного забезпечення проведення судових балістичних експертиз, порівняльних досліджень слідів вогнепальної зброї на об’єктах балістичного походження, обчислення невизначеності вимірювань під час проведення балістичних досліджень тощо.
Окрему увагу учасників було акцентовано на питаннях ведення балістичного обліку, зокрема на організаційних питаннях функціонування криміналістичного обліку саморобної вогнепальної зброї та використання сучасних програмних засобів для ведення балістичного обліку.
На завершення першого дня роботи семінару було проведено пізнавальну екскурсію до столиці Української гетьманської держави – міста Чигирина. Учасники семінару відвідали резиденцію гетьмана Богдана Хмельницького та бастіон гетьмана Петра Дорошенка, Іллінську церкву в с. Суботів, побудовану в 1653 році, яка була родовою усипальницею Хмельницьких, Мотронинський монастир.
Також екскурсанти мали змогу на власні очі побачити одне з природних чудес України – славнозвісний тисячолітній дуб Максима Залізняка, що росте на території урочища Холодного Яру.
Не менш плідним та пізнавальним виявився і другий день роботи семінару. Учасники заходу обговорили типові недоліки проведення та оформлення судових балістичних експертиз, особливості застосування окремих методик, методів, стандартних операційних процедур і стандартів під час проведення досліджень зброї та боєприпасів.
Також у доповідях було порушено питання експериментального дослідження пошкоджень на одязі, утворених у результаті застосування травматичної зброї з вогнепальним принципом метання снаряду, ідентифікаційного дослідження мисливської гладкоствольної зброї, слідів пострілів із двоствольних мисливських рушниць, виконаних «дуплетом».
Активне обговорення викликали проблеми інформаційного забезпечення експертів-балістів відомостями щодо сертифікованої вогнепальної зброї та боєприпасів, а також необхідною інформаційно-довідковою літературою. У результаті було прийнято рішення про створення електронної бази даних з метою розміщення чинних судово-балістичних методик, стандартів та інших матеріалів за напрямом балістичних досліджень.
Підсумки роботи семінару підбив завідувач лабораторії криміналістичних видів досліджень ДНДЕКЦ МВС України Олег Павленко. Він подякував учасникам за змістовні доповіді, активність в обговоренні проблемних питань та конструктивні пропозиції щодо шляхів їх вирішення, а також вручив свідоцтва про участь у семінарі.