Дослідження об'єктів інтелектуальної власності - одна із основних задач відділу криміналістичних досліджень

У сучасному світі інтелектуальна та творча діяльність набуває дедалі більшого значення у найрізноманітніших сферах людської діяльності. Від того, наскільки значним є інтелектуальний потенціал суспільства і рівень його культурного розвитку, залежить успіх розв'язання посталих перед ним економічних проблем.

Наука, культура і техніка можуть динамічно розвиватися лише за наявності відповідних умов, до яких належить і правове закріплення певних правил використання результатів інтелектуальної діяльності — художніх творів, витворів мистецтва, наукових розробок та винаходів, промислових зразків та інших об'єктів інтелектуальної власності.

У загальновживаному розумінні «інтелектуальна власність» — це права на результати розумової діяльності людини в науковій, художній, виробничій та інших сферах, які є об'єктом цивільно-правових відносин у частині права кожного володіти, користуватися і розпоряджатися результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності, які зберігаються за його творцями і можуть використовуватися іншими особами лише після узгодженням з ними.

У широкому розумінні право інтелектуальної власності – це закріплені законом права на результат інтелектуальної діяльності в промисловій, науковій, художній, виробничій та інших галузях.

Цей термін з’явився ще у 1967 році, коли було створено Всесвітню організацію інтелектуальної власності.

Стаття 41 Конституції України прямо вказує, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися результатами своєї інтелектуальної і творчої діяльності. Однак, для того, щоб результат Вашої творчості став об'єктом інтелектуальної власності, він повинен пройти значну кількість процедур, реєстрацій та вимог, встановлених законодавством. Лише правильно оформлені об’єкти інтелектуальної власності можуть бути захищеними Законом.

Дослідженням таких об’єктів займаються співробітники відділу криміналістичних досліджень НДЕКЦ при УМВС України в Черкаській області. Фахівці підрозділу одні з перших в Україні почали проводити дослідження, по яких встановлюють факти посягань на об’єкти інтелектуальної власності.

Починали експерти-«інтелектуали» з досліджень об’єктів авторського права і суміжних прав, зокрема так званої «піратської продукції»: відеокасет, СD та DVD-дисків із записами фільмів, музики та програмних продуктів.

На даний час експерти досліджують об’єкти, пов'язані з охороною прав на знаки товарів і послуг, фірмові найменування: зображення фірмових логотипів на упаковці, вивіски, етикетки, нашивки, бирки чи інший прикріплений до товару предмет. Також об’єктами дослідження є промислові зразки, які визначають зовнішній вид промислового виробу і призначені для естетичних та ергономічних потреб людей. До них відноситься одяг, взуття, меблі, предмети інтер’єру, упакування товарів, предмети побуту, аксесуари, побутова та промислова техніка, предмети оздоблення тощо.

Крім цього, черкаські експерти вдало проводять економічні дослідження у сфері інтелектуальної власності, визначаючи розмір матеріальної шкоди, який правопорушник завдав автору чи власнику об'єкту права інтелектуальної власності. Визначення дійсного розміру незаконно одержаного порушником доходу або розміру матеріальних збитків є питаннями, які потребують спеціальних знань, а тому потребують роз’яснень, які може надати лише експерт.
2013.07.04
Знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter