Дактилоскопічна ідентифікація від минулого до сьогодення

Про роботу фахівців за напрямком дактилоскопічних досліджень розповідає начальник НДЕКЦ при УМВС України в Черкаській області полковник міліції Олександр Володимирович Карандась.
Дактилоскопічна ідентифікація від минулого до сьогодення

Як відомо з детективних кінострічок, насамперед на місці злочину експерти шукають сліди рук. Однак, як знайти саме сліди злочинця на місці події, в скупченні великої кількості речей чи предметів - ось верх майстерності фахівців, які на спеціальному форменому одязі носять нашивку «ЕКСПЕРТ».

- Олександре Володимировичу, де і як відповідні фахівці виявляють сліди рук на різноманітних об’єктах?

- Для цієї роботи створені та постійно працюють спеціальні дактилоскопічні лабораторії, розміщені в експертних підрозділах при міськрайвідділах області. Там, серед всіляких реактивів та сполук проводиться виявлення слідів на папері та поліетилені, металевих та полімерних предметах, виявляються як «свіжі» сліди, залишені впродовж 1-3 діб, так і «давні», залишені більше 1 року.

- Скажіть, будь ласка, а чи можуть відбитки пальців рук бути ідентичними у декількох осіб?

В кожної людини вони індивідуальні та неповторні - двох людей з однаковими папілярними узорами на руках в світі не існує. При народженні на шкірі людини з’являються унікальні узори, змінити які будь-якими методами неможливо. Навіть, якщо злочинець умисно намагатиметься знищити шкіру на руках - вона з часом відновиться. Саме ці властивості дозволяють криміналістам по слідах рук ідентифікувати особу. Досліджуючи виявлений слід, експерт може надати безліч інформації - вік, зріст, вагу, стать, фізичні вади та професійні навички особи, яка його залишила.

- Яким чином встановлюється співпадання відбитків пальців рук?

Сьогодні ж, на озброєнні експертів повноцінно функціонує автоматична ідентифікаційна дактилоскопічна система (АДІС), яка аналізує ознаки в закодованих слідах, перевіряє їх по десятках тисяч відбитків, внесених до масиву та видає список найбільш схожих відбитків, які потім перевіряються оператором власноруч. Співпадання слідів вилучених з різних місць скоєння злочинів вказує на те, що декілька різних злочинів, можливо навіть і в різних куточках країни, скоєні однією особою.

- А як часто сліди пальців рук, залишених злочинцем на місці скоєння злочину і вилучених експертами, допомагають знайти зловмисника?

По цьому питанню працівникам експертних підрозділів Черкаської області є чим пишатися. Лише за минулий рік, було встановлено більш як триста співпадань за слідами, вилученими з місць скоєння різноманітних крадіжок, розбійних нападів і навіть вбивств, оскільки раніше відбитки пальців рук були закодовані в систему. На їхньому рахунку встановлення злочинців по таких резонансних злочинах, як анонімне повідомлення про замінування будівлі обласного управління МВС, вбивство з подальшим розчленуванням трупа в місті Черкаси, вбивство в місті Шпола (причому злочинець в подальшому зізнався ще в скоєнні декількох подібних вбивств) та багато інших злочинів. Слід вказати й на десятки встановлених експертами осіб невпізнаних трупів та безвісно зниклих осіб.

- Чи є якісь особливості в роботі цієї системи?

Звичайно, адже завдяки «АДІС» не тільки аналізуються сліди рук, вилучені з місць пригод. Щоденний потік дактилокарт, який вноситься в базу, теж проходить через певний «фільтр», і коли злочинець, що затримується працівниками міліції, називається видуманими ім’ям та прізвищем з надією на те, що минулі «подвиги» правоохоронцям не стануть відомі, дактилоскопічна система такі махінації встановлює впродовж години.

Проходять століття, а дактилоскопія не тільки допомагає в розкритті злочинів, а й постійно технічно вдосконалюючись, стає надійним помічником слідчих та оперативних працівників у розкритті та розслідуванні злочинів.
2013.04.15
Знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
Вхід Скасувати   Ok   Введіть своє ім'я!
Увага! Для входу на сайт необхідно ввести свій e-mail та пароль.
Реєстрація Скасувати   Ok   На введений Вами E-mail надіслано лист з вказвками щодо продовження реєстрації.
Будь-ласка, перевірте свій E-mail
Введіть своє ім'я! Вибачте, але Ваше ім'я занадто коротке! Вибачте, але Ваше ім'я занадто довге! Введіть своє прізвище! Вибачте, але Ваше прізвище занадто коротке! Вибачте, але Ваше прізвище занадто довге! Введіть пароль! Вибачте, але Ваш пароль занадто короткий! Вибачте, але Ваш e-mail не коректний! Вибачте, але Ваш e-mail занадто довгий! Вибачте, але користувач з такими даними вже зареєстрований! Секретний код введений не вірно!
Увага! Всі поля обов'язкові до заповнення.
SEC CODE
Переконайтесь, що введений Вами e-mail є коректним,
на нього буде відправлено інструкцію з продовження реєстрації