Почеркознавча експертиза - один із найскладніших та цікавих видів експертного дослідження

Почеркознавче дослідження документів є важливим і актуальним завданням криміналістики, адже документи можуть впливати на юридичні факти та події, розширювати чи обмежувати певне коло прав та обов’язків, вони є об’єктом особливої уваги злочинців, які під час скоєння злочинів, використовують різні документи, зміст яких не відповідає дійсності.

Перші згадки про дослідження підписів відносяться до 1570 року, коли в Парижі була створена Корпорація присяжних майстрів-письмознавців. Цей заклад отримав від короля Генріха IV патент на право виконання експертиз, а через 200 років був перетворений в Академію, в якості якої проіснував до 1792 року. Дані дослідження були настільки передовими в той час, що книгу Ж. Равено «Трактат про дослідження письма» по розпорядженню судових властей було спалено аби не допустити розповсюдження описаних в ній способів підробки документів серед зловмисників.

Попит на проведення почеркознавчих експертиз щороку зростає. Якщо протягом 2011 року фахівцями Науково-дослідного експертно-криміналістичного центру при УМВС України в Черкаській області було проведено близько 200 почеркознавчих експертиз та досліджень, то за 2012 – 400, а за 4 місяці 2013 року – близько 100.

Залежно від характеру скоєних злочинів, слідчі та оперативні працівники часто направляють в експертний підрозділ різного роду документи: заповіти, договори дарування чи кредитні договори, нотаріальні та банківські документи, документи податкової та бухгалтерської звітності, довіреності і банківські чеки, записки, листи тощо. При проведенні даних експертиз, фахівці-почеркознавці можуть з'ясувати, ким виконано підпис чи рукописний запис в документі, чи була особа в момент написання тексту в незвичному стані, чи написаний текст в незвичних умовах. Окрім цього вони можуть установити стать чи вік виконавця, якою рукою написано текст.

Почеркознавча експертиза є однією із найскладніших, адже формування почерку є результатом тривалого навчання та тренувань. Хоч сформований почерк людини є індивідуальним, як і відбитки пальців рук, проте він може змінюватися під впливом ряду чинників, які умовно можуть бути розділені на природні, штучні та патологічні.

  • Природні чинники – ті, що пов’язані з віком людини, з незвичними умовами виконання (стоячи, «на коліні», на капоті автомобіля тощо), незвичним пишучим приладдям (написи на стіні, маркерами тощо), психофізіологічний стан пишучої особи (старечий почерк, почерк в стані алкогольного, наркотичного сп’яніння чи в стані афекту). Також патологічні зміни можуть виникати в результаті хвороб і травм (розлади психіки, втрата руки тощо).
  • Штучні чинники – це маскування та імітація. Маскування може бути проведене шляхом заміни звичної пишучої руки на незвичну чи зміни шрифту (із скорописного на друкований, креслярський), уповільнення або збільшення швидкості почерку.
  • Імітація – це наслідування почерку іншої особи, яке може бути здійснене по пам’яті, на око, шляхом змалювання.
Однак не слід плутати поняття почеркознавства і графології. Хоч фахівці даних напрямків і займаються дослідженням почерку та підписів, проте графологи здійснюють аналіз графічної інформації та розкривають по них внутрішні риси характеру людини, основна ж задача експерта-почеркознавця – дати відповідь на поставлені запитання, які стосуються об’єкта дослідження.
2013.06.06
Знайшли помилку - повідомте нам, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
Вхід Скасувати   Ok   Введіть своє ім'я!
Увага! Для входу на сайт необхідно ввести свій e-mail та пароль.
Реєстрація Скасувати   Ok   На введений Вами E-mail надіслано лист з вказвками щодо продовження реєстрації.
Будь-ласка, перевірте свій E-mail
Введіть своє ім'я! Вибачте, але Ваше ім'я занадто коротке! Вибачте, але Ваше ім'я занадто довге! Введіть своє прізвище! Вибачте, але Ваше прізвище занадто коротке! Вибачте, але Ваше прізвище занадто довге! Введіть пароль! Вибачте, але Ваш пароль занадто короткий! Вибачте, але Ваш e-mail не коректний! Вибачте, але Ваш e-mail занадто довгий! Вибачте, але користувач з такими даними вже зареєстрований! Секретний код введений не вірно!
Увага! Всі поля обов'язкові до заповнення.
SEC CODE
Переконайтесь, що введений Вами e-mail є коректним,
на нього буде відправлено інструкцію з продовження реєстрації